Sidebar Menu

11ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Πρόεδρος - Θεόδωρος Αδαμόπουλος

Καλλιτεχνική Διευθύντρια - Μαρία Κομνηνού

Γενικός Συντονισμός Φεστιβάλ και Εκδηλώσεων - Ηλέκτρα Βενάκη (altcine)

Συντονισμός και Οργάνωση Παραγωγής - Κατερίνα Κουτσογιαννάκη

Βοηθός Συντονισμού και Οργάνωσης Παραγωγής - Μιχάλης Αστράς

Διοικητική Υποστήριξη - Σμάρω Σταυροπούλου

Οικονομικό Τμήμα - Βασίλης Μπίμπας


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


Επιλογή ταινιών

Μαρία Κομνηνού (Διεθνές Διαγωνιστικό, Τζέιν Γκαμπριέλ: Μαρτυρίες του 20ου αιώνα, Μερικοί το Προτιμούν Μικρό)

Νικόλ Μπρενέζ (Διεθνές Διαγωνιστικό, Πολίτες του Κινηματογράφου: Βιενέ Ρενέ & Χου Τζίε)

Σελίν Ρουιβό (Αποκατεστημένες και Υπέροχες)

Νίνα Βελιγράδη (Διεθνές Διαγωνιστικό, Σύγχρονος Πορτογαλικός Κινηματογράφος, Τα Δυο Πρόσωπα του Ντενί Κοτέ, Μερικοί το Προτιμούν Μικρό)

Ηλέκτρα Βενάκη (Διεθνές Διαγωνιστικό)

Φαίδρα Παπαδοπούλου (Χάρμονι ο Ανάρμοστος)

Ιάκωβος Σκενδερίδης (Ο Περιπλανώμενος Άντριου Κέτινγκ, Μπρους Μπέιλι: Ο Θορώ της Δυτικής Ακτής, Από τον Πρώιμο στον Ανεξάρτητο Αφροαμερικανικό Κινηματογράφο: 1920 – 1989)

Όλια Βερροιοπούλου (Οταρ Ιοσελιάνι: Ένας Κινηματογραφιστής Κότσυφας, Μπορίς Βιάν: Κινηματογραφικά Όνειρα, Μπερτράν Μαντικό: Αισθητηριακές Μαγγανείες)

Δημήτρης Παναγιωτάτος (Ελληνικός Κινηματογράφος του Φανταστικού)


Προγραμματισμός ταινιών

Νίνα Βελιγράδη(Διεθνές Διαγωνιστικό, Σύγχρονος Πορτογαλικός Κινηματογράφος, Τα Δυο Πρόσωπα του Ντενί Κοτέ, Μερικοί το Προτιμούν Μικρό)

Φαίδρα Παπαδοπούλου (Χάρμονι ο Ανάρμοστος, Ελληνικός Κινηματογράφος του Φανταστικού)

Ιάκωβος Σκενδερίδης (Ο Περιπλανώμενος Άντριου Κέτινγκ, Μπρους Μπέιλι: Ο Θορώ της Δυτικής Ακτής, Από τον Πρώιμο στον Ανεξάρτητο Αφροαμερικανικό Κινηματογράφο: 1920 – 1989, Πολίτες του Κινηματογράφου: Βιενέ Ρενέ & Χου Τζίε)

Όλια Βερροιοπούλου (Οταρ Ιοσελιάνι: Ένας Κινηματογραφιστής Κότσυφας, Μπορίς Βιάν: Κινηματογραφικά Όνειρα, Μπερτράν Μαντικό: Αισθητηριακές Μαγγανείες)

Σελίν Ρουιβό (Αποκατεστημένες και Υπέροχες)

Νίκος Μύρτου (Τζέιν Γκαμπριέλ: Μαρτυρίες του 20ου αιώνα)

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΠΙΓΡΑΜΜΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ


Συντονισμός: Ηλέκτρα Βενάκη (altcine)

Διαχείριση ιστοσελίδων, εφαρμογών & μέσων κοινωνικής δικτύωσης: Ιωάννα Ι. Πιπίδη

Κίνηση, έλεγχος και μετατροπή ψηφιακών αρχείων ταινιών: Νίκος Μύρτου

Βοηθός παραγωγής στην κωδικοποίηση των ταινιών: Ζωή Χατζή

Συντονισμός παράλληλων εκδηλώσεων (masterclasses / webinars / παρουσιάσεις / συζητήσεις):

Μαρία Κομνηνού, Σελίν Ρουιβό, Νίνα Βελιγράδη, Ιάκωβος Σκενδερίδης, Όλια Βερροιοπούλου, Δημήτρης Παναγιωτάτος

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Υπεύθυνη γραφείου τύπου & επικοινωνίας: Ευάννα Βενάρδου

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

Υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων & φιλοξενίας: Ελίζα Σόρογκα

ΠΑΡΑΓΩΓΗ

Υποστήριξη Παραγωγής: Τάσος Αδαμόπουλος

Βοηθός διοργάνωσης των online σεμιναρίων και παρουσιάσεων: Μάρκος Ρεσβάνης

Βιντεοσκόπηση - παραγωγή trailer: Nίκος Μύρτου

Παραγωγή προγραμμάτων βίντεο: Στέφανος Μίνογλου

Μετάφραση/υποτιτλισμός: «ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ – SUBTITLES»

Γενική υπεύθυνη μετάφρασης/υποτιτλισμού: Κατερίνα Ζαμπέλη

Υπεύθυνος μετάφρασης/υποτιτλισμού προγράμματος: Παντελής Παντελόγλου

Ραδιοφωνικό προωθητικό σποτ: Δημήτρης Βραχνός

ΕΚΔΟΣΗ

Έκδοση: Μαρία Κομνηνού

Συντονισμός, παραγωγή και οργάνωση έκδοσης / web /online platform: Σάββας Καρέλης

Συγγραφή, επιμέλεια και μετάφραση κειμένων: Ιουλία Μέρμηγκα

Βοηθός μετάφρασης: Στέφανος Μίνογλου

Κείμενα καταλόγου: Μαρία Κομνηνού, Ιουλία Μέρμηγκα, Νικόλ Μπρενέζ, Νίνα Βελιγράδη, Όλια Βερροιοπούλου, Ιάκωβος Σκενδερίδης, Σελίν Ρουιβό, Φαίδρα Παπαδοπούλου, Δημήτρης Παναγιωτάτος, Γιάνης Γιανουλόπουλος

Υπεύθυνη βιβλιοθήκης / αρχείου: Κατερίνα Γεωργίου

Δημιουργική εικόνα & σχεδιασμός εντύπων: A4 ArtDesign

Ψηφιακές εκτυπώσεις: Cloudprint IKE


Image

Γραφεία

Κινηματογράφος

Member of

europa-cinemas-creative-europe