Sidebar Menu

Νέα & Ανακοινώσεις

Ταινιοθήκη της Ελλάδος

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 30/01

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα / A White, White Day
Σκηνοθεσία: Hlynur Palmason
Διάρκεια: 109’
Χώρα: Iceland
Διανομή: Weirdwave

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/01

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 1/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • 4:10 μ.μ. - 5:59 μ.μ

Ίαν, μια συγκινητική ιστορία/Ian, a moving story, Abel Gorldfarb, Αργεντινή, 9’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου από την Διεθνή Κριτική Επιτροπής Νέων.

Το κλαδί/The stick, Teppo Airaksimen, Φινλανδία, 12’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από την Κριτική Επιτροπή Παιδιών

Πρώτος αποχαιρετισμός/A First Farewell, Lina Wang, Κίνα, 88’, 2018
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

  • 6:15 μ.μ. - 8:09 μ.μ.

Ο Χαρταετός/The Kite, Martin Smatana, Τσεχία-Σλοβακία-Πολωνία, 13’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου από την Κριτική Επιτροπή Παιδιών

 Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο/Rocca changes the world, Katja Benrath, Γερμανία, 101’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνής Κριτική Επιτροπή, Βραβείο “#ThisisEU Ευρωπαϊκές αξίες” της Αντιπροσω-πείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, Βραβείο Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους (CIFEJ)

  • 8:30 μ.μ. - 10:05 μ.μ.

 Η Μπουλμπούλ μπορεί να τραγουδήσει/Bulbul can sing, Rima Das, Iνδία, 95’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους και Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Κοριτσιού από την Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

ΚΥΡΙΑΚΗ  2/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • 4:10 μ.μ. - 5:55 μ.μ.

Η αλεπού και το πουλί /The fox and the bird, Sam and Fred Guilliaume, Ελβετία-Βέλγιο, 12’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου από τη Διεθνή Κριτική

Μετρονόμος (στον ρυθμό)/ Metronome (In time), Scott Lochmus, ΗΠΑ,14’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από την Διεθνή Κριτική Επιτροπή Νέων

Ο παππούς μου είναι εξωγήινος/ My grandpa is an alien, Drazen Zarkovic–Marina Andree Skop, Κροατία-Σλοβενία-Τσεχία-Σλοβακία-Νορβηγία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Λουξεμβούργο, 79’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους της European Children’s Film Association

  • 6:15 μ.μ. - 7:59 μ.μ.

Κέικ με καρδιά που λιώνει/ Melting Heart Cake, Benoit Chieux, Γαλλία,12’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους της European Children’s Film Association

Κομμώσεις Ρόμι/Romy’s Salon, Mischa Kamp, Ολλανδία, 92’, 2019
Βραβείο Σεναρίου σε Ταινία Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή, Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες»

  • 8:30 μ.μ. - 9:45 μ.μ.

Πιτσιρίκια στη βροχή/Rain rain runaway, Clementine Carrie, Γαλλία, 15’,2018
Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή. 

Στα άκρα/ On the edge, Aldiyar Bairakimov, Καζακστάν, 60’, 2018
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 3/02

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

 

ΤΡΙΤΗ 4/02

19:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

21:30 Μια Λευκή, Λευκή Μέρα

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 5/02

16ο ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ 2019, Παράθυρα στον Πλανήτη μας

18:00 Countdown on river Xingu, 2016 Martin Kessler / ΓΕΡΜΑΝΙΑ, 90’ 
Η ταινία προβάλλεται στο πλαίσιο του έργου “Change the power – (em)power to change: Local authorities towards the SDGs and Climate Justice”, που συγχρηματοδοτείται από την Ε.Ε. – πρόγραμμα Development Education and Awareness Raising (DEAR).
Πρόλογος από τους:
-Ιάκωβο Σαρηγιάννη, Γενικό Διευθυντή και
-Δήμητρα Κυριακοπούλου, Μηχ/κό Χωροταξίας, Πολεοδομίας & Περιφερειακής Ανάπτυξης , ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε. Είσοδος ελεύθερη

20:00 Losing Alaska, 2018 ** Tom Burke / ΙΡΛΑΝΔΙΑ, 83΄

21:25  Walden, 2018 Daniel Zimmermann/ ΕΛΒΕΤΙΑ, 106΄ 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 30/01

19:30 La vérité / Η Αλήθεια
Σκηνοθεσία: Hirokazu Koreeda
Διάρκεια: 106’
Χώρα: France
Διανομή: Seven Films

21:30 Beanpole / Ένα Ψηλό Κορίτσι
Σκηνοθεσία: Kantemir Balagov
Διάρκεια: 130’
Χώρα: Russia
Διανομή: Seven Films

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/01

17:00 Μέχρι τη θάλασσα / As far as the sea
Σκηνοθεσία: Μάρκος Γκαστίν
Διάρκεια: 112’
Η προβολή θα είναι καθολικά προσβάσιμη, με Υπότιτλους SDH για Κ/κωφές/ούς και βαρήκοοες/ους και Ακουστική Περιγραφή AD για τυφλές/ούς και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, με την πιστοποίηση και επιμέλεια της Κίνησης Ανάπηρων Καλλιτεχνών-Disabled Artists Movement. Μετά την προβολή θα υπάρχει συζήτηση με τους συντελεστές και τους πρωταγωνιστές, με ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.
Το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν σε μεγαλογράμματη σειρά, γραφή Braille και σε κώδικα QR για τυφλούς/ές και ανθρώπους με προβλήματα όρασης, οι (σινεφίλ) σκύλοι οδηγοί τυφλών είναι ευπρόσδεκτοι με τους χειριστές/τριές τους.
Ο χώρος είναι φιλικός και προσβάσιμος για ανάπηρα και εμποδιζόμενα άτομα.
Διατίθεται χώρος υγιεινής για όλους/όλες. Προβλέπεται χώρος στάθμευσης οχημάτων των αναπήρων.

19:30 Η Αλήθεια

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 1/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • 16:00- 18:00 Ταινίες Camera Zizanio

Ιστορία της Ελληνικής Τοιχογραφίας ΙΙ, 1’35’’, 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου
(Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)

Το αιώνιο βιβλίο, 10’, 3ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου (1ο Βραβείο - Κατηγορία Α’)

 Ο κόσμος του βιβλίου, 10’, Ηλίας Μαθιουδάκης, Ελένη Αθανασά (2ο Βραβείο - Κατηγορία Α’)

Καληνύχτα παππού, 10’, 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης (3ο Βραβείο - Κατηγορία Α’)

Εκδρομή, 10’, 1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου (1ο Βραβείο - Κατηγορία Β’)

Πίστεψε, ψάξε, ξεκίνα, 10’, 6ο Λύκειο Ζωγράφου (2ο Βραβείο - Κατηγορία Β’)

Footballholics, 10’, 1o ΓΕΛ Ταύρου (3ο Βραβείο - Κατηγορία Β’)

Είμαστε όλοι μπισκότα, 2’, Εργαστήρι Οπτικοακουστικών Μέσων Εκπαιδευτηρίων Αργύρη - Λαιμού

Το μαγικό δάσος της αγάπης, 3’54’’, Κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων Οινοφύτων (Νεανικό Πλάνο - Solidarity Now)

 Fill the mold, 7’21’’, 2ο ΓΕΛ Αμαρουσίου

 Εγώ, ο άλλος, 9’49’’, 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας

(im)possible, 4’02’’, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα

  • 6:00 μ.μ. - 7:31 μ.μ.

Ψηλά το Κεφάλι/ Chin up, JoAnne Salmon, Μεγάλη Βρετανία, 5’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους από την Διεθνή Κριτική Επιτροπή

Τρέχει στο αίμα μου/In my blood it runs, Maya Newell, Αυστραλία, 84’,2019
Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

  • 8:00 μ.μ. - 9:39 μ.μ.

OBON, Andre Hoermann και Anna Samo, Γερμανία, 15’, 2018
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους από την Κριτική Επιτροπή Παιδιών

Η μαγική ζωή της V/The magic life of V, Tonislav Hristov, Φινλανδία-Δανία-Βουλγαρία, 86’, 2019
Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 02/02

ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

  • 4:00 μ.μ. - 5:41 μ.μ. Επιλογές από την Camera Zizanio

Λίγα βήματα πιο πέρα..., 10’, 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής

Animated Opera- Οι γάμοι του Φίγκαρο, 5’54’’, 4ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου και το Μουσικό Γυμνασίο Αλίμου με την καθοδήγηση των εκπαιδευτριών του Καρπού

Κάνε ό,τι θέλεις, 7’55’’, 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου

Ντοκιμαντέρ για την ηθοποιό Μαρίκα Κοτοπούλη, 10’, 5ο Γυμνάσιο Ζωγράφου

Why so serious?, 11’, Κινηματογραφικό Εργαστήριο Φεστιβάλ Ολυμπίας

Το ποτάμι κάτω από την πόλη, 6’, Κινηματογραφικό Εργαστήριο Φεστιβάλ Ολυμπίας

  • 6:00 μ.μ. - 7:24 μ.μ.

Anbessa, Mo Scarpelli, Ιταλία-ΗΠΑ, 86’, 2019
Βραβείου Καλύτερου Ντοκιμαντέρ της European Children’s Film Association

  • 8:00 μ.μ. - 9:53 μ.μ.

19.91, Emilia Sniegoska, Πολωνία, 25’, 2019
Εύφημη μνεία της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

Χάλκινα ίχνη ενός ονείρου/Copper Notes of a Dream, Reza Farahmand,Ιράν–Καναδάς, 88’, 2019
Εύφημη μνεία της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 03/02

19:30 Η Αλήθεια

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΡΙΤΗ 04/02

19:30 Η Αλήθεια

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 05/02

19:30 Η Αλήθεια

21:30 Ένα Ψηλό Κορίτσι

 

 

-Είσοδος στο 16ο ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ 2019, Παράθυρα στον Πλανήτη μας:

4€ ανά προβολή , 7€ ανά ημέρα

-Είσοδος στο αφιέρωμα ΟΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 21ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ:

9€  Ημερήσιο εισιτήριο για ενήλικες, 6€  Ημερήσιο εισιτήριο για παιδιά , 5€  Είσοδος ανά προβολή

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):
Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

 

 

 

 

 


Γραφεία

Κινηματογράφος

Member of

europa-cinemas-creative-europe