Sidebar Menu

Πρόγραμμα προβολών από Πέμπτη 21 έως Τετάρτη 22 Οκτωβρίου 2021

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 21/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

17:30   Ελληνικές Βραβευμένες Ταινίες - Greek Awarded Films - Slot-1

Brutalia, εργάσιμες μέρες | Brutalia, days of labour (Ελλάδα, Μανώλης Μαυρής, 26’)

Every Sunday (Ελλάδα, Καίτη Παπαδήμα, 24’)

Souls all unaccompanied (Ελλάδα, Γιώργος Τελτζίδης, 26’)

Από το μπαλκόνι | From the balcony (Ελλάδα, Άρης Καπλανίδης, 12’)

20:00   Ελληνικές Βραβευμένες Ταινίες - Greek Awarded Films - Slot-2

Motorway 65 (Ελλάδα, Εύη Καλογηροπούλου, 15’)

Horsepower (Ελλάδα, Σπύρος Σκάνδαλος, 15’)

Soul food (Ελλάδα, Νίκος Τσεμπερόπουλος, 24’)

Last visit (Ελλάδα, Σπύρος Αλιδάκης, 14’)

A summer place (Ελλάδα, Αλεξάνδρα Ματθαίου, 21’)

22:00   Ελληνικές Βραβευμένες Ταινίες - Greek Awarded Films - Slot-3

Το Βανκούβερ | To Vancouver (Ελλάδα, Άρτεμις Αναστασιάδου, 23’)

Apallou (Ελλάδα, Νίκος Αυγουστίδης, 20’)

Όλα τα πλάσματα της νύχτας | Creatures of the night (Ελλάδα, Μέμη Κούπα, 15’)

Αμυγδαλή | Amygdala (Ελλάδα, Μαρία Χατζάκου, 22’)

Ο φοιτητής | The student (Ελλάδα, Βασίλειος Καλαμάκης, 8’)

Δεν θέλω να ξεχάσω τίποτα | I don’t want to forget anything (Ελλάδα, Βαγγελιώ Σουμέλη, 5’)

Cortàzar (Ελλάδα, Αργύρης Γερμανίδης, Κατερίνα Στράουχ, 10’)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

18:30   Διεθνείς Βραβευμένες Ταινίες - International Awarded Films

Ιστορίες με κρατάνε ξάγρυπνο την νύχτα | Stories keep me awake at night (Βέλγιο, Jeremy Van Der Haegen, 30’)

Nha Sunhu (Πορτογαλία, Jose Magro, 20’)

Ο γιός των Σοδόμων | Son of Sodom (Κολομβία, Theo Montoya, 15’)

Οι εγκληματίες | The criminals (Τουρκία, Γαλλία, Ρουμανία, Serhat Karaaslan, 24’)

21:00   Ελληνικό Διαγωνιστικό - Greek Competition

Horsepower (Ελλάδα, Σπύρος Σκάνδαλος, 15’)

Motorway 65 (Ελλάδα, Εύη Καλογηροπούλου, 15’)

Brutalia, εργάσιμες μέρες | Brutalia, days of labour (Ελλάδα, Μανώλης Μαυρής, 26’)

Αμυγδαλή | Amygdala (Ελλάδα, Μαρία Χατζάκου, 22’)

 Last visit (Ελλάδα, Σπύρος Αλιδάκης, 14’)

ΣΑΒΒΑΤΟ 23/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

18:30   Ελληνικές Βραβευμένες Ταινίες - Greek Awarded Films - Slot-3

Το Βανκούβερ | To Vancouver (Ελλάδα, Άρτεμις Αναστασιάδου, 23’)

Apallou (Ελλάδα, Νίκος Αυγουστίδης, 20’)

Όλα τα πλάσματα της νύχτας | Creatures of the night (Ελλάδα, Μέμη Κούπα, 15’)

Αμυγδαλή | Amygdala (Ελλάδα, Μαρία Χατζάκου, 22’)

Ο φοιτητής | The student (Ελλάδα, Βασίλειος Καλαμάκης, 8’)

Δεν θέλω να ξεχάσω τίποτα | I don’t want to forget anything (Ελλάδα, Βαγγελιώ Σουμέλη, 5’)

 Cortàzar (Ελλάδα, Αργύρης Γερμανίδης, Κατερίνα Στράουχ, 10’)

21:00   Ελληνικές Βραβευμένες Ταινίες - Greek Awarded Films - Slot-1

Brutalia, εργάσιμες μέρες | Brutalia, days of labour (Ελλάδα, Μανώλης Μαυρής, 26’)

Every Sunday (Ελλάδα, Καίτη Παπαδήμα, 24’)

Souls all unaccompanied (Ελλάδα, Γιώργος Τελτζίδης, 26’)

Από το μπαλκόνι | From the balcony (Ελλάδα, Άρης Καπλανίδης, 12’)

ΚΥΡΙΑΚΗ 24/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

18:30   Cinematherapy

Cinematherapy με τη κινηματογραφοθεραπεύτρια Ντενίς Νικολάκου. Θα προβληθεί η πολυβραβευμένη ταινία  Brutalia: Days Of Labour  του Μανώλη Μαυρή, η ταινία που απέσπασε το φετινό Χρυσό Διόνυσο στη Δράμα και βραβεύτηκε στην Εβδομάδα Κριτικής στις Κάννες, και θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συντελεστές της ταινίας. 

21:00   Ελληνικές Βραβευμένες Ταινίες - Greek Awarded Films - Slot-2

Motorway 65 (Ελλάδα, Εύη Καλογηροπούλου, 15’)

Horsepower (Ελλάδα, Σπύρος Σκάνδαλος, 15’)

Soul food (Ελλάδα, Νίκος Τσεμπερόπουλος, 24’)

Last visit (Ελλάδα, Σπύρος Αλιδάκης, 14’)

A summer place (Ελλάδα, Αλεξάνδρα Ματθαίου, 21’)

ΔΕΥΤΕΡΑ 25/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

18:30   Διεθνείς Βραβευμένες Ταινίες - International Awarded Films - Slot-2

Φοβάμαι να ξεχάσω το πρόσωπό σου | I am afraid to forget your face (Αίγυπτος, Sameh Alaa, 15’)

Δοξασμένη γη | Land of glory (Γερμανία, Borbala Nagy, 27’)

Το παιχνίδι | The game (Ελβετία, Roman Hodel, 17’)

Αποστολή: Χεβρών | Mission: Hebron (Ισραήλ, Rona Segal, 23’)

21:00   Ελληνικό Διαγωνιστικό - Greek Competition

Στο αεροδρόμιο | At the airport (Ελλάδα, Μιχάλης Μαθιουδάκης, 23’)

Flik flok (Ελλάδα, Αγγελική Παρδαλίδου, 14’)

Apallou (Ελλάδα, Νίκος Αυγουστίδης, 20’)

Luxenia (Ελλάδα, Δήμητρα Κονδυλάτου, 10’)

Souls all unaccompanied (Ελλάδα, Γιώργος Τελτζίδης, 26’)

ΤΡΙΤΗ 26/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

18:30   Διεθνείς Σπουδαστικές Βραβευμένες Ταινίες - International Student Awarded Films

Μητέρα | Amayi | Mother (Ινδία, Subarna Das, 5’)

Εμμένοντας στη μνήμη του νερού | Holding onto Water (Η.Π.Α, Kiubon Kokko, 15’)

Πνεύματα και βράχοι: ένας μύθος της Αζόρας | Spirits and rocks: an Azorean Myth (Ελβετία, Aylin Gokmen, 13')

Τόλης live ή (Τορόντο) | Tolis live or (Toronto) (Ελλάδα, Αλέξανδρος Ρέλλος, 23’)

Μην ξεχνάς να χαμογελάς | Don’t forget to smile (Πορτογαλία, Cai Ning, 14’)

Άντε ντε | Ante nte (Ελλάδα, Αριάδνη-Αγγελική Θυφρονίτου-Λήτου, 10’)

21:00   Ελληνικό Διαγωνιστικό - Greek Competition

Αν ήσουν ταινία θα ήσουν μικρού μήκους | If you were a movie youd be a short film (Ελλάδα, Γωγώ Μαραγγούλη, 12’)

Το Βανκούβερ | To Vancouver (Ελλάδα, Άρτεμις Αναστασιάδου, 23’)

Εγώ, το σπίτι | I, the house (Ελλάδα, Ελένη Βεργέτη, 7’)

Μπιούτι | Beauty (Ελλάδα, Θάνος Λυμπερόπουλος, 20’)

Γιαφ Γιουφ | Yaf Yoof (Ελλάδα, Αθηνά-Γεωργία Κουμελά, 4’)

Cortàzar (Ελλάδα, Αργύρης Γερμανίδης, Κατερίνα Στράουχ, 10’)

Ο φοιτητής | The student (Ελλάδα, Βασίλειος Καλαμάκης, 8’)

Μετά το μεσημέρι | After Noon (Αλέξης Κουκιάς-Παντελής, 11’)

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ

17:30   Ελληνικό Διαγωνιστικό - Greek Competition

Βαθύκοφτο | Vathikofto (Ελλάδα, Ιωάννα Κρυωνά, 21’)

Sea you (Ελλάδα, Γιάννης Βασιλώττος, 7’)

A summer place (Ελλάδα, Αλεξάνδρα Ματθαίου, 21’)

Δεν θέλω να ξεχάσω τίποτα | I don’t want to forget anything (Ελλάδα, Βαγγελιώ Σουμέλη, 5’)

Soul food (Ελλάδα, Νίκος Τσεμπερόπουλος, 24’)

Όλα τα πλάσματα της νύχτας | Creatures of the night (Ελλάδα, Μέμη Κούπα, 15’)

20:00   Διεθνείς Βραβευμένες Ταινίες - International Awarded Films

Animation

Η ησυχία | The Quiet (Αυστραλία, Radheya Jegatheva, 10’)

Μπες στο ποτάμι | Step into the river (Κίνα, Ma Weijia, 11’)

Pilar (Ολλανδία, Yngwie Boley, J.J Epping, Dianna van Houten, 9’)

Short & Green

Απέραντο πράσινο | The big green (Γαλλία, Laurenzo Massoni, 18’)

Μετανάστες | Migrants (Γαλλία, Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise, 8')

Αντίκλινο | Anticline (Πορτογαλία, Joao Braganc Gil, 13’)

22:00   Ελληνικό Διαγωνιστικό - Greek Competition

Από το μπαλκόνι | From the balcony (Ελλάδα, Άρης Καπλανίδης, 12’)

Every Sunday (Ελλάδα, Καίτη Παπαδήμα, 24’)

Literal legend (Ελλάδα, Δημήτρης Τσακαλέας, Λήδα Βαρτζιώτη, 10’)

Girlhood (Ελλάδα, Βάνια Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου, 30’)

Βίωμα καλοσύνης | Experience of goodness (Ελλάδα, Ελένη Αλεξανδράκη, 8’)

Exploitation (Ελλάδα, Μαρίνα Συμεού, 15’)


ΑΙΘΟΥΣΑ B

ΠΕΜΠΤΗ 21/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features (Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features(Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

ΣΑΒΒΑΤΟ 23/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features (Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

ΚΥΡΙΑΚΗ 24/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features (Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

ΔΕΥΤΕΡΑ 25/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features (Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

ΤΡΙΤΗ 26/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features (Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

ΤΕΤΑΡΤΗ 27/10

19:15 Χαρακτηριστικά Γνωρίσματα / Sin Senas Particulares / Identifying Features (Φερνάντα Βαλαντές, Mexico, Spain, 95’) Διανομή: Neo Films

21:30 Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό | Bad Luck Banging or Loony Porn (101', Ράντου Ζούντε) CINOBO

 


Η ταινία BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN / ΑΤΥΧΕΣ ΠΗΔΗΜΑ Η ΠΑΛΑΒΟ ΠΟΡΝΟ, είναι ακατάλληλη  για ανηλίκους.

 

- Είσοδος για το Φεστιβάλ Δράμας στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Εισιτήριο: 5€

 

- Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€

 

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία – ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.


Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Θεματοφύλακες της φιλμικής μνήμης.

Γραφεία

Κινηματογράφος

Member of

europa-cinemas-creative-europe