Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις » Παρουσίαση Νέου

Νέα & Ανακοινώσεις

[07/05/2019]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 9 έως 15 Μαΐου 2019

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 09/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30
Fisso
 (8,46’), Σκηνοθεσία: Raito Low Jing Yi
Companion (
5,46’), 
Σκηνοθεσία: Ömer Dişbudak
Like a Good Kid
 (20’), 
Σκηνοθεσία:  Arian Vazirdaftari
The Arrival
 (19,19’), 
Σκηνοθεσία:  Justyna Pelc
For a Smile 
(18’), 
Σκηνοθεσία:  Pirmin Stymol, Till Mayer
Angel’s Mirror
 (14’), 
Σκηνοθεσία:  Cheng Chao (Q&A's with the directors)

19:30
The Right to Learn
 (30,50’), Σκηνοθεσία: Conor DeVries
Reflections
 (14,55’), 
Σκηνοθεσία: Florent Agostini
50 and 50
 (11,42’), 
Σκηνοθεσία: Davide Lupinetti
Getting Ready For Being Late
 (14,30’), 
Σκηνοθεσία: Aram Dildar
Hedieh 
(15’), 
Σκηνοθεσία: Sahar Sotoodeh

21:30
The Fox
 (9,45’), Σκηνοθεσία: Sadegh Javadi Nikjeh
The Blackgod
 (29,59’), 
Σκηνοθεσία: Grzegorz Paprzycki
Narge’s Voice
 (14, 58), 
Σκηνοθεσία: Hadi Rahbar
Colors 
(5,45’), 
Σκηνοθεσία: Shereen Deen
Aya
 (23,43’), 
Σκηνοθεσία: Moufida Fedhila
Relicious
 (8,27’), 
Σκηνοθεσία: Eugenio Villani, Raffaele Palazzo
Assia
 (11,48’), 
Σκηνοθεσία: Zairi Malika (Q&A's with the directors)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Abeo
 (7’), Σκηνοθεσία: Brenda Lopez
Nobody Dies Here (23,21’), 
Σκηνοθεσία: Simon Panay
Breathing (12’), 
Σκηνοθεσία: Farshid Ayoobinejad
Hindsight (11,5’), 
Σκηνοθεσία: Oisin-Tomás  Ó Raghallaigh
In Touch (15,42’), 
Σκηνοθεσία: Marta Miaskowska
Gloomy Green (18,18’), 
Σκηνοθεσία: Forouzan Jalali (Q&A's with the directors)

19:30 
The Little World of Emilie
 (20,45’), Σκηνοθεσία: Mehdi Noblesse
The All Seeing Blind (17’), 
Σκηνοθεσία: Nuri Cihan Ozdogan
Bitter Sea (14,48’), 
Σκηνοθεσία: Fateme Ahmadi
24-Hour Workday (14,40’), 
Σκηνοθεσία: Zishun Ning
May Day (21’), 
Σκηνοθεσία: Olivier Magis, Fedrik De Beul (Q&A's with the directors)

21:30 
Women and Religion in India
 (37’), Σκηνοθεσία: Disha Arora
In a land of macho men, the queer is king (18,37’), 
Σκηνοθεσία: David Carrizosa
Blind Whispers (6,4’), 
Σκηνοθεσία: Khalil Joseph Bañares
The Snag (8’), 
Σκηνοθεσία: Isabelle Desalos
Vulva (18,54’), 
Σκηνοθεσία: Elliott Watson
Rita (20,50’), 
Σκηνοθεσία: George Danopoulos (Q&A's with the directors)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Trigger Happy
 (2,45’), Σκηνοθεσία: Anne T. Hanson
Zaid (24,32’), 
Σκηνοθεσία: Jamie Lee
Land (7,37’) 
Σκηνοθεσία: Raphaël Meyer
Dictoven (7,19’), 
Σκηνοθεσία: Ammar Nusry
Someone (14,30’) 
Σκηνοθεσία: Marco Gadge
Red Wheat Fields (12,48’), 
Σκηνοθεσία: Asad Bahreini
How to Disarm a Fighter Jet (20’) 
Σκηνοθεσία: Natalie Thomas (Q&A's with the directors)
Who am I? (7,20’), 
Σκηνοθεσία: Rose Hanawi (Q&A's with the directors)

19:30 
Crumpled Papers
 (15,25’), Σκηνοθεσία: Murat Unal
Tax Evasion: A Greek National Sport (22,24’), 
Σκηνοθεσία: Kelly Sarri (Q&A's with the directors)
Zero (9’), 
Σκηνοθεσία: David Macian
N.O.S.U.G.A.R. (13,33’), 
Σκηνοθεσία: Eirini Polydorou (Q&A's with the directors)
Evripidou 14 (16’), 
Σκηνοθεσία: Micheal Demetrius (Q&A's with the directors)

21:30 
Limbo
 (15’), Σκηνοθεσία: Ghasideh Golmakani
Zona (20’), 
Σκηνοθεσία: Toofan Nahanghodrati
Bond (19,19’), 
Σκηνοθεσία: Bernadette Mayer (Q&A's with the directors)
Luciana (17,33’), 
Σκηνοθεσία: Enrique Catalán
Fake News (15’), 
Σκηνοθεσία: Dimitris Katsimiris (Q&A's with the directors)
Ales (15,27’), 
Σκηνοθεσία: Ben Faiçal(Q&A's with the directors)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Saturn in Leo
 ( 4,44’), Σκηνοθεσία: Anna Šagadin
Room 13 (15’), 
Σκηνοθεσία: Meysam Oghbaei, Mahdie Toosi
Taiwan! Let's Get Married! (18,07’), 
Σκηνοθεσία: Larry Tung
Goldfish (14,21’), 
Σκηνοθεσία:  Yorgos Angelopoulos (Q&A's with the directors)
Anniversary ( 14,17’), 
Σκηνοθεσία:  Angelica Germanà Bozza
The Stone Maker (12’), 
Σκηνοθεσία:   Ali Navaeian
Perhaps Today... (8,25’), 
Σκηνοθεσία:   Nadine Asmar
We The Children (22’), 
Σκηνοθεσία:  Maysaa Bazna

20.00 
Award Ceremony

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - 
A sort of family 
Σκηνοθεσία: Ντιέγκο Λέρμαν
Διάρκεια: 95’
Έτος: 2018
Διανομή: 
Weirdwave

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family 

 

ΤΡΙΤΗ 14/05
 19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 15/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 09/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05

17:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου 
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης 
Διάρκεια: 80'
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

20:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη 
Σκηνοθεσία: Σταύρος Ψυλλάκης
Διάρκεια: 99’
Έτος: 2019
Μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με τον σκηνοθέτη, το κοινό και προσκεκλημένους συνεργάτες του Γ. Μανιάτη και μέλη του ΕΥΡΕΤΗΡΙΟΥ: Γιώργος Πολύζος (κατασκευαστής αρχαίων οργάνων) & Κώστας Βλησίδης (συγγραφέας, ερευνητής).

22:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/05
17:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου 
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης 
Διάρκεια: 80'
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

19.00 Κλειστή εκδήλωση

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/05 - ΤΕΤΑΡΤΗ 15/05

Δεν θα πραγματοποιηθούν προβολές

 

 


-Είσοδος στην προβολή της ταινίας Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: 5€
-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€*
 (μειωμένο)
Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 
Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):
 Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

 ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 09/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30
Fisso
 (8,46’), Σκηνοθεσία: Raito Low Jing Yi
Companion (
5,46’), 
Σκηνοθεσία: Ömer Dişbudak
Like a Good Kid
 (20’), 
Σκηνοθεσία:  Arian Vazirdaftari
The Arrival
 (19,19’), 
Σκηνοθεσία:  Justyna Pelc
For a Smile 
(18’), 
Σκηνοθεσία:  Pirmin Stymol, Till Mayer
Angel’s Mirror
 (14’), 
Σκηνοθεσία:  Cheng Chao (Q&A's with the directors)

19:30
The Right to Learn
 (30,50’), Σκηνοθεσία: Conor DeVries
Reflections
 (14,55’), 
Σκηνοθεσία: Florent Agostini
50 and 50
 (11,42’), 
Σκηνοθεσία: Davide Lupinetti
Getting Ready For Being Late
 (14,30’), 
Σκηνοθεσία: Aram Dildar
Hedieh 
(15’), 
Σκηνοθεσία: Sahar Sotoodeh

21:30
The Fox
 (9,45’), Σκηνοθεσία: Sadegh Javadi Nikjeh
The Blackgod
 (29,59’), 
Σκηνοθεσία: Grzegorz Paprzycki
Narge’s Voice
 (14, 58), 
Σκηνοθεσία: Hadi Rahbar
Colors 
(5,45’), 
Σκηνοθεσία: Shereen Deen
Aya
 (23,43’), 
Σκηνοθεσία: Moufida Fedhila
Relicious
 (8,27’), 
Σκηνοθεσία: Eugenio Villani, Raffaele Palazzo
Assia
 (11,48’), 
Σκηνοθεσία: Zairi Malika (Q&A's with the directors)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Abeo
 (7’), Σκηνοθεσία: Brenda Lopez
Nobody Dies Here (23,21’), 
Σκηνοθεσία: Simon Panay
Breathing (12’), 
Σκηνοθεσία: Farshid Ayoobinejad
Hindsight (11,5’), 
Σκηνοθεσία: Oisin-Tomás  Ó Raghallaigh
In Touch (15,42’), 
Σκηνοθεσία: Marta Miaskowska
Gloomy Green (18,18’), 
Σκηνοθεσία: Forouzan Jalali (Q&A's with the directors)

19:30 
The Little World of Emilie
 (20,45’), Σκηνοθεσία: Mehdi Noblesse
The All Seeing Blind (17’), 
Σκηνοθεσία: Nuri Cihan Ozdogan
Bitter Sea (14,48’), 
Σκηνοθεσία: Fateme Ahmadi
24-Hour Workday (14,40’), 
Σκηνοθεσία: Zishun Ning
May Day (21’), 
Σκηνοθεσία: Olivier Magis, Fedrik De Beul (Q&A's with the directors)

21:30 
Women and Religion in India
 (37’), Σκηνοθεσία: Disha Arora
In a land of macho men, the queer is king (18,37’), 
Σκηνοθεσία: David Carrizosa
Blind Whispers (6,4’), 
Σκηνοθεσία: Khalil Joseph Bañares
The Snag (8’), 
Σκηνοθεσία: Isabelle Desalos
Vulva (18,54’), 
Σκηνοθεσία: Elliott Watson
Rita (20,50’), 
Σκηνοθεσία: George Danopoulos (Q&A's with the directors)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Trigger Happy
 (2,45’), Σκηνοθεσία: Anne T. Hanson
Zaid (24,32’), 
Σκηνοθεσία: Jamie Lee
Land (7,37’) 
Σκηνοθεσία: Raphaël Meyer
Dictoven (7,19’), 
Σκηνοθεσία: Ammar Nusry
Someone (14,30’) 
Σκηνοθεσία: Marco Gadge
Red Wheat Fields (12,48’), 
Σκηνοθεσία: Asad Bahreini
How to Disarm a Fighter Jet (20’) 
Σκηνοθεσία: Natalie Thomas (Q&A's with the directors)
Who am I? (7,20’), 
Σκηνοθεσία: Rose Hanawi (Q&A's with the directors)

19:30 
Crumpled Papers
 (15,25’), Σκηνοθεσία: Murat Unal
Tax Evasion: A Greek National Sport (22,24’), 
Σκηνοθεσία: Kelly Sarri (Q&A's with the directors)
Zero (9’), 
Σκηνοθεσία: David Macian
N.O.S.U.G.A.R. (13,33’), 
Σκηνοθεσία: Eirini Polydorou (Q&A's with the directors)
Evripidou 14 (16’), 
Σκηνοθεσία: Micheal Demetrius (Q&A's with the directors)

21:30 
Limbo
 (15’), Σκηνοθεσία: Ghasideh Golmakani
Zona (20’), 
Σκηνοθεσία: Toofan Nahanghodrati
Bond (19,19’), 
Σκηνοθεσία: Bernadette Mayer (Q&A's with the directors)
Luciana (17,33’), 
Σκηνοθεσία: Enrique Catalán
Fake News (15’), 
Σκηνοθεσία: Dimitris Katsimiris (Q&A's with the directors)
Ales (15,27’), 
Σκηνοθεσία: Ben Faiçal(Q&A's with the directors)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/05
I.P.A.S. FILM FESTIVAL

17:30 
Saturn in Leo
 ( 4,44’), Σκηνοθεσία: Anna Šagadin
Room 13 (15’), 
Σκηνοθεσία: Meysam Oghbaei, Mahdie Toosi
Taiwan! Let's Get Married! (18,07’), 
Σκηνοθεσία: Larry Tung
Goldfish (14,21’), 
Σκηνοθεσία:  Yorgos Angelopoulos (Q&A's with the directors)
Anniversary ( 14,17’), 
Σκηνοθεσία:  Angelica Germanà Bozza
The Stone Maker (12’), 
Σκηνοθεσία:   Ali Navaeian
Perhaps Today... (8,25’), 
Σκηνοθεσία:   Nadine Asmar
We The Children (22’), 
Σκηνοθεσία:  Maysaa Bazna

20.00 
Award Ceremony

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - 
A sort of family 
Σκηνοθεσία: Ντιέγκο Λέρμαν
Διάρκεια: 95’
Έτος: 2018
Διανομή: 
Weirdwave

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family 

 

ΤΡΙΤΗ 14/05
 19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 15/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 09/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/05
19:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

21:00 Μια Ιδιαίτερη Οικογένεια - A sort of family

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/05

17:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου 
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης 
Διάρκεια: 80'
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

20:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη 
Σκηνοθεσία: Σταύρος Ψυλλάκης
Διάρκεια: 99’
Έτος: 2019
Μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με τον σκηνοθέτη, το κοινό και προσκεκλημένους συνεργάτες του Γ. Μανιάτη και μέλη του ΕΥΡΕΤΗΡΙΟΥ: Γιώργος Πολύζος (κατασκευαστής αρχαίων οργάνων) & Κώστας Βλησίδης (συγγραφέας, ερευνητής).

22:00 Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/05
17:00 Κενή Διαθήκη του Πάρι Τακόπουλου 
Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Φασσόης 
Διάρκεια: 80'
Έτος: 2018
Παρουσία του σκηνοθέτη

19.00 Κλειστή εκδήλωση

ΔΕΥΤΕΡΑ 13/05 - ΤΕΤΑΡΤΗ 15/05

Δεν θα πραγματοποιηθούν προβολές

 

 


-Είσοδος στην προβολή της ταινίας Για χωρίς λόγους, συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: 5€
-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€*
 (μειωμένο)
Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 
Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:
μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα Club (Αθηνόραμα):
 Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5