Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις » Παρουσίαση Νέου

Νέα & Ανακοινώσεις

[26/03/2019]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 28 Μαρτίου έως 03 Απριλίου 2019

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 28/03

ΠΡΕΜΙΕΡΑ 

20:00 Ελεύθερο Θέμα
Σκηνοθεσία: Στέλλα Θεοδωράκη
Έτος: 2018
Διάρκεια: 148’
Διανομή: One from the Heart
Είσοδος με προσκλήσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  29/03

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/03

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

20:30 "Συζήτηση με ελεύθερο θέμα"

Ομιλητές:

  • Στέλλα Θεοδωράκη, σκηνοθέτις
  • Μαρία Κομνηνού, Πρόεδρος Δ.Σ. ΤτΕ, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Νίκος Μπακουνάκης, Πρόεδρος Τμήματος Επικ/νίας, Μέσων & Πολιτισμού, Καθηγητής, Δημοσιογράφος 
  • Εύα Στεφανή, σκηνοθέτις, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Θεατρικών Σπουδών
  • Κορνήλιος Γραμμένος, Ζωγράφος-Γλύπτης

Παρεμβάσεις από τους ηθοποιούς της ταινίας: Δημήτρη Θεοδωρίδη, Πάνο Κούγια, Ιωάννα Μούσουρα

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/03

12:00 Η θάλασσα μέσα μου 
Σκηνοθεσία: Αλεχάντρο Αμενάμπαρ 
Διάρκεια: 125’
Έτος: 2004

Θα μιλήσουν: Μανώλης Βελιτζανίδης, Χρυσή Γιαννουλάκη
Στο πλαίσιο του κύκλου προβολών " Η πρόκληση της Ευθανασίας’’ που διοργανώνει ο Κλάδος για την Τέχνη της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας.
Γενική Είσοδος: 7 ευρώ      

 

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΔΕΥΤΕΡΑ 01/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

20.30 "Backstage ιστορίες"

Συζητούν οι ηθοποιοί της ταινίας: Ρούλα Τζήμου, Δημήτρης Κίτσος, Κωνσταντίνος Ελματζίογλου και οι: Χρήστος Γιαννακόπουλος, μοντέρ και Τριάδα Παπαδάκη, ενδυματολόγος

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΤΡΙΤΗ 02/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 28/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 

21:00 Βαλς με τον Μπασίρ
Σκηνοθεσία: Άρι Φόλμαν
Έτος: 2008 
Διάρκεια: 90’

Με ελληνικούς υπότιτλους
Είσοδος με προσκλήσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

20:00 Φοιτητικές ταινίες

  • A Love Letter to the One I Made up (Rachel Gutgarts, 06:05, 2017)
  • In Other Words (Tal Kantor, 05:56, 2016)
  • Between Bears (Eran Hilleli, 05:21, 2010)
  • Eli (Sagi Alter, Reut Elad, 07:30, 2014)
  • Just Passing With Dr. Zussman (Yannay Matarasso, Anat Efrati, 04:37, 2017)
  • My memorial Day (Daniella Meroz, 05:53, 2016)
  • Hadarim (Shlomi Yosef, 05:23, 2016)
  • Mirrors (Yali Herbet, Lee Dror, 06:47, 2015)
  • Head (Stav Levi, 05:10, 2015)
  • The Cabinet Decision (Mayan Engelman, 03:26, 2014)
  • Lady No.4 (Tal Hadar, 02:17, 2013)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

22:00 Μουσικά βίντεο ανιμέισον

  • LEGALEYES - Hadag Nahash (Robert Moreno,  Daniel Sasson, Tal Zagreba, 03:10, 2017)
  • All the Beautiful Things - Daniela Spector (Dafna Englander, Raffi Yaniger,    02:50, 2014)
  • Glance – Tatran (Shahaf Ram, 03:09, 2015)
  • I AM SEX - Alon Eder (Yuval Haker, 04:08, 2018)
  • Berry Sakharof - Yareach (Moon) (Tom Kouris, 02:27, 2017)
  • Eatliz - Lose This Child (Yuval & Merav Nathan, 03:43, 2011)
  • Ma’agalim - Jane Bordeaux (Uri Lotan & Yoav Shtibelman, 03:31, 2016)
  • MY AFRICA Gilad Kahana (Sariel Kaslassi, 04:00, 2015)
  • Iluzia - panic Ensemble (Udi Asoulin, Uriah Naeh, 05:33, 2012)
  • Rubin - Efrat Ben Tzur (Yuval & Merav Nathan, 03:25, 2014)
  • A Few Words of Advise for a Young Leader (Dafi Ben Ami, 03:48, 2018)
  • Panda Bear - Boys Latin (Eran Hilleli, 04:43, 2015)
  • White Lies – Tatran (Shahaf Ram, 03:57, 2018)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

20:00 Φοιτητικές ταινίες

  • A Love Letter to the One I Made up (Rachel Gutgarts, 06:05, 2017)
  • In Other Words (Tal Kantor, 05:56, 2016)
  • Between Bears (Eran Hilleli, 05:21, 2010)
  • Eli (Sagi Alter, Reut Elad, 07:30, 2014)
  • Just Passing With Dr. Zussman (Yannay Matarasso, Anat Efrati, 04:37, 2017)
  • My memorial Day (Daniella Meroz, 05:53, 2016)
  • Hadarim (Shlomi Yosef, 05:23, 2016)
  • Mirrors (Yali Herbet, Lee Dror, 06:47, 2015)
  • Head (Stav Levi, 05:10, 2015)
  • The Cabinet Decision (Mayan Engelman, 03:26, 2014)
  • Lady No.4 (Tal Hadar, 02:17, 2013

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

22:00 Ανεξάρτητες ταινίες μικρού μήκους

  • Style Frames Opening Titles (Eran Hilleli, 03:15, 2017)
  • America (Nadav Arbel, 15:22, 2018)
  • Separation (Spoken word by Arik Eber) (Shahaf Ram, 05:02, 2017)
  • Lili (Tom & Hani, 10:19, 2017)
  • Ken Dror (Mor Israeli, Idan Barzilay, 03:08, 2016)
  • RE-ORGANIZATION (Osi Wald, Moran Somer & Ricardo Werdesheim, 11:00, 2017)
  • Love Is Blind and Deaf(Ofra Kobliner, 03:41, 2015)
  • Como y porque se ha esfumado (Don Jose, Moshe Ben-Avraham, 13:00, 2018)
  • White Night (Naama Zarfaty, Nadia Dubijansky, 00:55, 2017)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/03

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή.

ΔΕΥΤΕΡΑ 01/04

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 

Διημερίδα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 

16.45-17.00: Εγγραφές συμμετεχόντων

17.00-17.10: Χαιρετισμός Δρ. Λένα Μπενίση, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας       

Α΄Μέρος: Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός 

Συντονιστής:  Λένα Μπενίση

17.10-17.30:  «Παιδεία στα Μέσα: Η διαφορά γνώσης και πληροφορίας»

Γιώργος Πλειός κοινωνιολόγος, Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. 

17.30-17.50: «Η αναγκαιότητα του κινηματογράφου για τον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση»

Μαρία Κομνηνού, Πρόεδρος ΔΣ Ταινιοθήκης της Ελλάδος, Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε. , Ε.Κ.Π.Α.

17.50-18.10: Συζήτηση

18.10-18.20: Διάλειμμα

Β΄Μέρος: Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός μέσω της προβολής και ανάλυσης ταινιών

18.20-18.35: «Εκπαιδευτική διαδικασία  πριν και μετά την προβολή μιας ταινίας»

Δημήτρης Σπύρου, Σκηνοθέτης – συγγραφέας, Καλλιτεχνικός διευθυντής του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά & Νέους

18.35- 19.50: Προβολή της  ταινίας «Μπλάνκα» του Κόχι Χάσεϊ, 2015, 75’.

19.50-20.00: Διάλειμμα

20.00-21.00: Αναλύοντας την ταινία – Παρουσίαση του Παιδαγωγικού Φακέλου της ταινίας «Μπλάνκα» 

Συντονιστής:  Δημήτρης Σπύρου. 

Ρόμπι Εκσιέλ, κριτικός κινηματογράφου. «Το θέμα και η πλοκή, οι διαφορές μεταξύ των δυο αυτών όρων»

Παντελής Παντελόγλου, κοινωνικός ανθρωπολόγος,  Αναπληρωτής Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Ολυμπίας. «Ο κοινωνικός χώρος της ταινίας Μπλάνκα ως σκηνικό της ταινίας, συμβολή στο ρεαλισμό και την αληθοφάνεια»

Βούλα Παπαγιάννη, παιδαγωγός του Κέντρου Διαπολιτισμικής Αγωγής του Τμήματος Φ.Π.Ψ. του Ε.Κ.Π.Α. «Η προσέγγιση της ταινίας από την οπτική των δικαιωμάτων του παιδιού»  

Είσοδος ελεύθερη. Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων 

ΤΡΙΤΗ 02/04

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 

Διημερίδα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 

Α΄Μέρος: Νεανική Οπτικοακουστική Δημιουργία

Συντονιστής: Λένα Μπενίση

17.00-17.30: «Η αξία των κινηματογραφικών εργαστηρίων στο σχολείο»

Νίκος Θεοδοσίου, σκηνοθέτης - καλλιτεχνικός διευθυντής  της Camera Zizanio.

17.30- 17.50 : «Ψηφιακή αφήγηση»

Γεωργία Ρίζου. Φιλόλογος, M.Sc., Επιμορφώτρια Τ.Π.Ε.

17.50- 18.20 : «Το ντοκιμαντέρ ως μέσο κοινωνικοποίησης των νέων: Τα παραδείγματα των ταινιών «Το εμποροραφείο» και «Το τρένο της αγάπης»

Διονυσία Κοπανά, σκηνοθέτις, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

18.20-18.40: Συζήτηση

18.40- 19.00: Διάλειμμα

Β΄Μέρος: Προτάσεις & παραδείγματα εργαστηρίων  

Συντονιστής: Δημήτρης Σπύρου

19.00- 19.30 : «Δημιουργώντας μια μικρού μήκους ταινία ανιμέισον, με τη συμβολή και της εξ αποστάσεως μάθησης. Το παράδειγμα της δημιουργίας της ταινίας «Μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία»

Δημήτρης Σπύρου, σκηνοθέτης- Κώστας Κατράκης , ανιμέιτορ, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

19.30-20.00 : «Εισαγωγή παιδιών και νέων στην βασική έννοια του animation μέσω παιχνιδιού και δραστηριοτήτων. Παραδείγματα ταινιών εργαστηρίων»

Τόμεκ Γιοβάνης, εικονογράφος-δημιουργός κόμικς-ανιμέιτορ.

20.00-20.30: «Νεανική Οπτικοακουστική Δημιουργία με μεικτές τεχνικές (μυθοπλασία, κινηματογραφικά εφέ & ανιμέισον). Το παράδειγμα της ταινίας «Το μαγικό σχολείο» Ηλίας Φλωράκης, σκηνοθέτης, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

20.30-20.45: Συζήτηση

20.45-21.00: Κλείσιμο της Διημερίδας. Βεβαιώσεις συμμετεχόντων

Είσοδος ελεύθερη. Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων 

ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04
Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή.

 

-Είσοδος στο αφιέρωμα Ημέρες Ισραηλινού Animation: 5€ (γενική είσοδος)

-Είσοδος στην προβολή της ταινίας Η θάλασσα μέσα μου: 7€ (γενική είσοδος)

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

  • Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 
  • Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

-Ειδικά για την ταινία Ελεύθερο θέμα:

  • 2 άτομα με 1 εισιτήριο με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας το Σάββατο 30/03 και την Δευτέρα 01/04 και στις 2 προβολές

- Είσοδος στη διημερίδα "Η αξιοποίηση του κινηματογράφου στο σχολικό περιβάλλον": Ελεύθερη (Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων)

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

 

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ

-Αθηνόραμα Club(Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5

 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

ΠΕΜΠΤΗ 28/03

ΠΡΕΜΙΕΡΑ 

20:00 Ελεύθερο Θέμα
Σκηνοθεσία: Στέλλα Θεοδωράκη
Έτος: 2018
Διάρκεια: 148’
Διανομή: One from the Heart
Είσοδος με προσκλήσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  29/03

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/03

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

20:30 "Συζήτηση με ελεύθερο θέμα"

Ομιλητές:

  • Στέλλα Θεοδωράκη, σκηνοθέτις
  • Μαρία Κομνηνού, Πρόεδρος Δ.Σ. ΤτΕ, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Νίκος Μπακουνάκης, Πρόεδρος Τμήματος Επικ/νίας, Μέσων & Πολιτισμού, Καθηγητής, Δημοσιογράφος 
  • Εύα Στεφανή, σκηνοθέτις, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Θεατρικών Σπουδών
  • Κορνήλιος Γραμμένος, Ζωγράφος-Γλύπτης

Παρεμβάσεις από τους ηθοποιούς της ταινίας: Δημήτρη Θεοδωρίδη, Πάνο Κούγια, Ιωάννα Μούσουρα

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/03

12:00 Η θάλασσα μέσα μου 
Σκηνοθεσία: Αλεχάντρο Αμενάμπαρ 
Διάρκεια: 125’
Έτος: 2004

Θα μιλήσουν: Μανώλης Βελιτζανίδης, Χρυσή Γιαννουλάκη
Στο πλαίσιο του κύκλου προβολών " Η πρόκληση της Ευθανασίας’’ που διοργανώνει ο Κλάδος για την Τέχνη της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας.
Γενική Είσοδος: 7 ευρώ      

 

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΔΕΥΤΕΡΑ 01/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

20.30 "Backstage ιστορίες"

Συζητούν οι ηθοποιοί της ταινίας: Ρούλα Τζήμου, Δημήτρης Κίτσος, Κωνσταντίνος Ελματζίογλου και οι: Χρήστος Γιαννακόπουλος, μοντέρ και Τριάδα Παπαδάκη, ενδυματολόγος

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΤΡΙΤΗ 02/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04

18:00 Ελεύθερο Θέμα 

21:00 Ελεύθερο Θέμα

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

ΠΕΜΠΤΗ 28/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 

21:00 Βαλς με τον Μπασίρ
Σκηνοθεσία: Άρι Φόλμαν
Έτος: 2008 
Διάρκεια: 90’

Με ελληνικούς υπότιτλους
Είσοδος με προσκλήσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

20:00 Φοιτητικές ταινίες

  • A Love Letter to the One I Made up (Rachel Gutgarts, 06:05, 2017)
  • In Other Words (Tal Kantor, 05:56, 2016)
  • Between Bears (Eran Hilleli, 05:21, 2010)
  • Eli (Sagi Alter, Reut Elad, 07:30, 2014)
  • Just Passing With Dr. Zussman (Yannay Matarasso, Anat Efrati, 04:37, 2017)
  • My memorial Day (Daniella Meroz, 05:53, 2016)
  • Hadarim (Shlomi Yosef, 05:23, 2016)
  • Mirrors (Yali Herbet, Lee Dror, 06:47, 2015)
  • Head (Stav Levi, 05:10, 2015)
  • The Cabinet Decision (Mayan Engelman, 03:26, 2014)
  • Lady No.4 (Tal Hadar, 02:17, 2013)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

22:00 Μουσικά βίντεο ανιμέισον

  • LEGALEYES - Hadag Nahash (Robert Moreno,  Daniel Sasson, Tal Zagreba, 03:10, 2017)
  • All the Beautiful Things - Daniela Spector (Dafna Englander, Raffi Yaniger,    02:50, 2014)
  • Glance – Tatran (Shahaf Ram, 03:09, 2015)
  • I AM SEX - Alon Eder (Yuval Haker, 04:08, 2018)
  • Berry Sakharof - Yareach (Moon) (Tom Kouris, 02:27, 2017)
  • Eatliz - Lose This Child (Yuval & Merav Nathan, 03:43, 2011)
  • Ma’agalim - Jane Bordeaux (Uri Lotan & Yoav Shtibelman, 03:31, 2016)
  • MY AFRICA Gilad Kahana (Sariel Kaslassi, 04:00, 2015)
  • Iluzia - panic Ensemble (Udi Asoulin, Uriah Naeh, 05:33, 2012)
  • Rubin - Efrat Ben Tzur (Yuval & Merav Nathan, 03:25, 2014)
  • A Few Words of Advise for a Young Leader (Dafi Ben Ami, 03:48, 2018)
  • Panda Bear - Boys Latin (Eran Hilleli, 04:43, 2015)
  • White Lies – Tatran (Shahaf Ram, 03:57, 2018)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

ΣΑΒΒΑΤΟ 30/03

ΗΜΕΡΕΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ANIMATION

20:00 Φοιτητικές ταινίες

  • A Love Letter to the One I Made up (Rachel Gutgarts, 06:05, 2017)
  • In Other Words (Tal Kantor, 05:56, 2016)
  • Between Bears (Eran Hilleli, 05:21, 2010)
  • Eli (Sagi Alter, Reut Elad, 07:30, 2014)
  • Just Passing With Dr. Zussman (Yannay Matarasso, Anat Efrati, 04:37, 2017)
  • My memorial Day (Daniella Meroz, 05:53, 2016)
  • Hadarim (Shlomi Yosef, 05:23, 2016)
  • Mirrors (Yali Herbet, Lee Dror, 06:47, 2015)
  • Head (Stav Levi, 05:10, 2015)
  • The Cabinet Decision (Mayan Engelman, 03:26, 2014)
  • Lady No.4 (Tal Hadar, 02:17, 2013

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

22:00 Ανεξάρτητες ταινίες μικρού μήκους

  • Style Frames Opening Titles (Eran Hilleli, 03:15, 2017)
  • America (Nadav Arbel, 15:22, 2018)
  • Separation (Spoken word by Arik Eber) (Shahaf Ram, 05:02, 2017)
  • Lili (Tom & Hani, 10:19, 2017)
  • Ken Dror (Mor Israeli, Idan Barzilay, 03:08, 2016)
  • RE-ORGANIZATION (Osi Wald, Moran Somer & Ricardo Werdesheim, 11:00, 2017)
  • Love Is Blind and Deaf(Ofra Kobliner, 03:41, 2015)
  • Como y porque se ha esfumado (Don Jose, Moshe Ben-Avraham, 13:00, 2018)
  • White Night (Naama Zarfaty, Nadia Dubijansky, 00:55, 2017)

Οι ταινίες προβάλλονται με αγγλικούς υπότιτλους

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/03

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή.

ΔΕΥΤΕΡΑ 01/04

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 

Διημερίδα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 

16.45-17.00: Εγγραφές συμμετεχόντων

17.00-17.10: Χαιρετισμός Δρ. Λένα Μπενίση, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας       

Α΄Μέρος: Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός 

Συντονιστής:  Λένα Μπενίση

17.10-17.30:  «Παιδεία στα Μέσα: Η διαφορά γνώσης και πληροφορίας»

Γιώργος Πλειός κοινωνιολόγος, Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. 

17.30-17.50: «Η αναγκαιότητα του κινηματογράφου για τον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση»

Μαρία Κομνηνού, Πρόεδρος ΔΣ Ταινιοθήκης της Ελλάδος, Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε. , Ε.Κ.Π.Α.

17.50-18.10: Συζήτηση

18.10-18.20: Διάλειμμα

Β΄Μέρος: Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός μέσω της προβολής και ανάλυσης ταινιών

18.20-18.35: «Εκπαιδευτική διαδικασία  πριν και μετά την προβολή μιας ταινίας»

Δημήτρης Σπύρου, Σκηνοθέτης – συγγραφέας, Καλλιτεχνικός διευθυντής του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά & Νέους

18.35- 19.50: Προβολή της  ταινίας «Μπλάνκα» του Κόχι Χάσεϊ, 2015, 75’.

19.50-20.00: Διάλειμμα

20.00-21.00: Αναλύοντας την ταινία – Παρουσίαση του Παιδαγωγικού Φακέλου της ταινίας «Μπλάνκα» 

Συντονιστής:  Δημήτρης Σπύρου. 

Ρόμπι Εκσιέλ, κριτικός κινηματογράφου. «Το θέμα και η πλοκή, οι διαφορές μεταξύ των δυο αυτών όρων»

Παντελής Παντελόγλου, κοινωνικός ανθρωπολόγος,  Αναπληρωτής Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Ολυμπίας. «Ο κοινωνικός χώρος της ταινίας Μπλάνκα ως σκηνικό της ταινίας, συμβολή στο ρεαλισμό και την αληθοφάνεια»

Βούλα Παπαγιάννη, παιδαγωγός του Κέντρου Διαπολιτισμικής Αγωγής του Τμήματος Φ.Π.Ψ. του Ε.Κ.Π.Α. «Η προσέγγιση της ταινίας από την οπτική των δικαιωμάτων του παιδιού»  

Είσοδος ελεύθερη. Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων 

ΤΡΙΤΗ 02/04

Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ 

Διημερίδα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 

Α΄Μέρος: Νεανική Οπτικοακουστική Δημιουργία

Συντονιστής: Λένα Μπενίση

17.00-17.30: «Η αξία των κινηματογραφικών εργαστηρίων στο σχολείο»

Νίκος Θεοδοσίου, σκηνοθέτης - καλλιτεχνικός διευθυντής  της Camera Zizanio.

17.30- 17.50 : «Ψηφιακή αφήγηση»

Γεωργία Ρίζου. Φιλόλογος, M.Sc., Επιμορφώτρια Τ.Π.Ε.

17.50- 18.20 : «Το ντοκιμαντέρ ως μέσο κοινωνικοποίησης των νέων: Τα παραδείγματα των ταινιών «Το εμποροραφείο» και «Το τρένο της αγάπης»

Διονυσία Κοπανά, σκηνοθέτις, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

18.20-18.40: Συζήτηση

18.40- 19.00: Διάλειμμα

Β΄Μέρος: Προτάσεις & παραδείγματα εργαστηρίων  

Συντονιστής: Δημήτρης Σπύρου

19.00- 19.30 : «Δημιουργώντας μια μικρού μήκους ταινία ανιμέισον, με τη συμβολή και της εξ αποστάσεως μάθησης. Το παράδειγμα της δημιουργίας της ταινίας «Μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία»

Δημήτρης Σπύρου, σκηνοθέτης- Κώστας Κατράκης , ανιμέιτορ, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

19.30-20.00 : «Εισαγωγή παιδιών και νέων στην βασική έννοια του animation μέσω παιχνιδιού και δραστηριοτήτων. Παραδείγματα ταινιών εργαστηρίων»

Τόμεκ Γιοβάνης, εικονογράφος-δημιουργός κόμικς-ανιμέιτορ.

20.00-20.30: «Νεανική Οπτικοακουστική Δημιουργία με μεικτές τεχνικές (μυθοπλασία, κινηματογραφικά εφέ & ανιμέισον). Το παράδειγμα της ταινίας «Το μαγικό σχολείο» Ηλίας Φλωράκης, σκηνοθέτης, συνεργάτης του Φεστιβάλ Ολυμπίας.

20.30-20.45: Συζήτηση

20.45-21.00: Κλείσιμο της Διημερίδας. Βεβαιώσεις συμμετεχόντων

Είσοδος ελεύθερη. Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων 

ΤΕΤΑΡΤΗ 03/04
Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή.

 

-Είσοδος στο αφιέρωμα Ημέρες Ισραηλινού Animation: 5€ (γενική είσοδος)

-Είσοδος στην προβολή της ταινίας Η θάλασσα μέσα μου: 7€ (γενική είσοδος)

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

  • Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 
  • Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

-Ειδικά για την ταινία Ελεύθερο θέμα:

  • 2 άτομα με 1 εισιτήριο με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας το Σάββατο 30/03 και την Δευτέρα 01/04 και στις 2 προβολές

- Είσοδος στη διημερίδα "Η αξιοποίηση του κινηματογράφου στο σχολικό περιβάλλον": Ελεύθερη (Πολύ περιορισμένος αριθμός θέσεων)

*Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες.

 Προνόμια μελών σε ΜΜΕ

-Αθηνόραμα Club(Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5