Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις » Παρουσίαση Νέου

Νέα & Ανακοινώσεις

[10/10/2018]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 11 - 17 Οκτωβρίου 2018

 ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 11 - ΚΥΡΙΑΚΗ 14/10 & ΤΡΙΤΗ 16/10

 

18.00  Οίκτος / Pity

Σκηνοθεσία: Μπάμπης Μακρίδης

Διάρκεια: 97’

Έτος Παραγωγής: 2018

Διανομή: StraDa Films

 

20.00  The Charmer/ Με Διαβατήριο τη Γοητεία

Σκηνοθεσία:  Μιλάντ Αλαμί  

Διάρκεια: 105’

Έτος Παραγωγής: 2017

Διανομή: Δαναός

 

22.00 The Charmer

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/10

 

ARTWORKS SCREENINGS:15 κινηματογραφιστές παρουσιάζουν τις ταινίες μικρού μήκους τους στο 1o Πρόγραμμα Υποστήριξης Καλλιτεχνών Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

 

17.00  Μέρος 1ο

 

-Τα μουστοκούλουρα του Αγησίλαγου / Butter bunny and his grape must cookies (2014, 23’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Νικόπουλος

-Icebergs (2017, 9’22’’) Σκηνοθεσία: Ειρήνη Βιανέλλη

-Σαρκοβόρος / Carnivore (2014, 28’) Παραγωγή: Ιωάννα Πετειναράκη Σκηνοθεσία: Δημήτρης Βαβάτσης

-Limbo (2016, 30’) Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

-45 Βαθμοί / 45 Degrees (2012, 14’) Σκηνοθεσία: Τζώρτζης Γρηγοράκης

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

19.15  Μέρος 2ο

 

-Νηπενθές / Nipenthes (2016, 13’51”) Σκηνοθεσία: Γιάννης Συμβώνης

-Ίκαρος / Ikaros (2015, 38’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Φουρτούνης

-AURORA (2015, 6’16’’) Σκηνοθεσία: Δέσποινα Οικονομοπούλου

-Ars Moriendi: Ubi sunt or where are those who were before us? / Memento mori / Vanité (2016-2018, 6’) Σκηνοθεσία: Σμαράγδα Νιτσοπούλου

-Μaneki Νeko (2017, 19’) Σκηνοθεσία: Μανώλης Μαυρής

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

21.15 Μέρος 3ο

 

-Νεαροί στο παράθυρό τους / Jeunes hommes à la fenêtre (2017, 18’) Σκηνοθεσία: ΛουκιανόςΜοσχονάς

-Αρχιπέλαγα, γυμνοί γρανίτες / Archipelagos, naked granites (2014, 25’) Σκηνοθεσία: Δάφνη Χαιρετάκη

-Ουρανία / Ourania (2017, 16')Σκηνοθεσία: Δέσποινα Κούρτη

-The Time of A Young Man About To Kill (2015, 19’)Σκηνοθεσία: Νεριτάν Ζιντζιρία / Neritan Zinxhiria

-Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς / Hector Malot: The Last Day of the Year (2018, 23’19”) Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/10

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή για το κοινό.

 

 ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 11 - 17 Οκτωβρίου 2018

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 11 - ΚΥΡΙΑΚΗ 14/10 & ΤΡΙΤΗ 16/10

 

18.00  Οίκτος / Pity

Σκηνοθεσία: Μπάμπης Μακρίδης

Διάρκεια: 97’

Έτος Παραγωγής: 2018

Διανομή: StraDa Films

 

20.00  The Charmer/ Με Διαβατήριο τη Γοητεία

Σκηνοθεσία:  Μιλάντ Αλαμί  

Διάρκεια: 105’

Έτος Παραγωγής: 2017

Διανομή: Δαναός

 

22.00 The Charmer

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/10

 

ARTWORKS SCREENINGS:15 κινηματογραφιστές παρουσιάζουν τις ταινίες μικρού μήκους τους στο 1o Πρόγραμμα Υποστήριξης Καλλιτεχνών Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

 

17.00  Μέρος 1ο

 

-Τα μουστοκούλουρα του Αγησίλαγου / Butter bunny and his grape must cookies (2014, 23’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Νικόπουλος

-Icebergs (2017, 9’22’’) Σκηνοθεσία: Ειρήνη Βιανέλλη

-Σαρκοβόρος / Carnivore (2014, 28’) Παραγωγή: Ιωάννα Πετειναράκη Σκηνοθεσία: Δημήτρης Βαβάτσης

-Limbo (2016, 30’) Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

-45 Βαθμοί / 45 Degrees (2012, 14’) Σκηνοθεσία: Τζώρτζης Γρηγοράκης

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

19.15  Μέρος 2ο

 

-Νηπενθές / Nipenthes (2016, 13’51”) Σκηνοθεσία: Γιάννης Συμβώνης

-Ίκαρος / Ikaros (2015, 38’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Φουρτούνης

-AURORA (2015, 6’16’’) Σκηνοθεσία: Δέσποινα Οικονομοπούλου

-Ars Moriendi: Ubi sunt or where are those who were before us? / Memento mori / Vanité (2016-2018, 6’) Σκηνοθεσία: Σμαράγδα Νιτσοπούλου

-Μaneki Νeko (2017, 19’) Σκηνοθεσία: Μανώλης Μαυρής

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

21.15 Μέρος 3ο

 

-Νεαροί στο παράθυρό τους / Jeunes hommes à la fenêtre (2017, 18’) Σκηνοθεσία: ΛουκιανόςΜοσχονάς

-Αρχιπέλαγα, γυμνοί γρανίτες / Archipelagos, naked granites (2014, 25’) Σκηνοθεσία: Δάφνη Χαιρετάκη

-Ουρανία / Ourania (2017, 16')Σκηνοθεσία: Δέσποινα Κούρτη

-The Time of A Young Man About To Kill (2015, 19’)Σκηνοθεσία: Νεριτάν Ζιντζιρία / Neritan Zinxhiria

-Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς / Hector Malot: The Last Day of the Year (2018, 23’19”) Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/10

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή για το κοινό.

 

 

- Η είσοδος για τις προβολές της ARTWORKSείναι ελεύθερη.Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Ώρα έναρξης: 17.00.

 

-Είσοδος για όλες τις αίθουσες: 7€, 5€* (μειωμένο)

Κάθε Πέμπτη ισχύει προσφορά εισόδου για 2 άτομα με ένα εισιτήριο στα 7€ 

Δευτέρα έως Παρασκευή (προβολές στις 18.00): γενική είσοδος 5 €

 

Το μειωμένο εισιτήριο αφορά στις παρακάτω κατηγορίες:

μαθητές, φοιτητές, άτομα άνω των 65 ετών, άνεργοι, άνθρωποι με αναπηρία - ΑμεΑ (ισχύει και για έναν/μία συνοδό), δάσκαλοι-καθηγητές, ατέλειες, μέλη της «μικρής λέσχης» της ΤΤΕ.

 

Προνόμια μελών σε ΜΜΕ
-Αθηνόραμα 
Club(Αθηνόραμα): Από Δευτέρα έως και Πέμπτη, ειδική τιμή € 5