Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Μουσείο Κινηματογράφου

Επισκευθείτε την πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα "Μουσείο Κινηματογράφου"

Μέσα από την ενότητα αυτή, θα μπορέσετε να πλοηγθείτε στα Ψηφιακά Μουσειακά Εκθέματα και να δείτε βίντεο με τρισδιάστατη αναπαράσταση για δέκα από αυτά.

Επίσης θα βρείτε ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για την πολυμεσική έκδοση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος και του Μουσείου Κινηματογράφου.

Αρχική σελίδα » Νέα & Ανακοινώσεις

Νέα & Ανακοινώσεις

[10/10/2018]  Δημοσιεύτηκε από admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 11 - 17 Οκτωβρίου 2018

 ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 11 - ΚΥΡΙΑΚΗ 14/10 & ΤΡΙΤΗ 16/10

 

18.00  Οίκτος / Pity

Σκηνοθεσία: Μπάμπης Μακρίδης

Διάρκεια: 97’

Έτος Παραγωγής: 2018

Διανομή: StraDa Films

 

20.00  The Charmer/ Με Διαβατήριο τη Γοητεία

Σκηνοθεσία:  Μιλάντ Αλαμί  

Διάρκεια: 105’

Έτος Παραγωγής: 2017

Διανομή: Δαναός

 

22.00 The Charmer

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/10

 

ARTWORKS SCREENINGS:15 κινηματογραφιστές παρουσιάζουν τις ταινίες μικρού μήκους τους στο 1o Πρόγραμμα Υποστήριξης Καλλιτεχνών Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

 

17.00  Μέρος 1ο

 

-Τα μουστοκούλουρα του Αγησίλαγου / Butter bunny and his grape must cookies (2014, 23’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Νικόπουλος

-Icebergs (2017, 9’22’’) Σκηνοθεσία: Ειρήνη Βιανέλλη

-Σαρκοβόρος / Carnivore (2014, 28’) Παραγωγή: Ιωάννα Πετειναράκη Σκηνοθεσία: Δημήτρης Βαβάτσης

-Limbo (2016, 30’) Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

-45 Βαθμοί / 45 Degrees (2012, 14’) Σκηνοθεσία: Τζώρτζης Γρηγοράκης

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

19.15  Μέρος 2ο

 

-Νηπενθές / Nipenthes (2016, 13’51”) Σκηνοθεσία: Γιάννης Συμβώνης

-Ίκαρος / Ikaros (2015, 38’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Φουρτούνης

-AURORA (2015, 6’16’’) Σκηνοθεσία: Δέσποινα Οικονομοπούλου

-Ars Moriendi: Ubi sunt or where are those who were before us? / Memento mori / Vanité (2016-2018, 6’) Σκηνοθεσία: Σμαράγδα Νιτσοπούλου

-Μaneki Νeko (2017, 19’) Σκηνοθεσία: Μανώλης Μαυρής

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

21.15 Μέρος 3ο

 

-Νεαροί στο παράθυρό τους / Jeunes hommes à la fenêtre (2017, 18’) Σκηνοθεσία: ΛουκιανόςΜοσχονάς

-Αρχιπέλαγα, γυμνοί γρανίτες / Archipelagos, naked granites (2014, 25’) Σκηνοθεσία: Δάφνη Χαιρετάκη

-Ουρανία / Ourania (2017, 16')Σκηνοθεσία: Δέσποινα Κούρτη

-The Time of A Young Man About To Kill (2015, 19’)Σκηνοθεσία: Νεριτάν Ζιντζιρία / Neritan Zinxhiria

-Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς / Hector Malot: The Last Day of the Year (2018, 23’19”) Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/10

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή για το κοινό.

 

περισσότερα

[03/10/2018]  Δημοσιεύτηκε από Admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 04 - 10 Οκτωβρίου 2018

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 04 - ΚΥΡΙΑΚΗ 07/10 

 

19.00 L'Atelier / Το ατελιέ 

Σκηνοθεσία: Λοράν Καντέ 

Διάρκεια: 113'

Έτος Παραγωγής: 2017

Διανομή: Weirdwave

 

21.30  BlacKkKlansman / Η Παρείσφρηση 

Σκηνοθεσία: Σπάικ Λι 

Διάρκεια: 135'

Έτος Παραγωγής: 2018

Διανομή: Tulip

 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08/10

 

Ο ναζισμός από την σκοπιά των νικητών και των ηττημένων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύθερη». 

Σε διοργάνωση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος & του Υπουργείου Πολιτισμού.

 

18.00 Αστέρια / Sterne 

Σκηνοθεσία: Konrad Wolf (1959, 92’)

 

20.00 Η γέφυρα / Die Brücke 

Σκηνοθεσία: Bernhard Wicki (1959, 103’)

 

 

 

ΤΡΙΤΗ 09/10

Ο ναζισμός από την σκοπιά των νικητών και των ηττημένων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύθερη». 

 

18.00  Η ζωή μου στη χιτλερική Γερμανία / Ma vie dans l’Allemagne d’Hitler Σκηνοθεσία: Jérôme Prieur (1946, 104’)

 

20.00 Οι δολοφόνοι είναι ανάμεσά μας / Die Mörder sind Unter Uns 

Σκηνοθεσία: Wolfagang Staudte (1946, 85’)

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/10

 

Ο ναζισμός από την σκοπιά των νικητών και των ηττημένων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύθερη». 

 

18.00 Αληθινός φασισμός / Obyknovennyj fashizm  

Σκηνοθεσία: Mikhail Romm (1965, 115’ 35mm, α/μ)

 

20.00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης

«Ναζισμός και φασισμός στον μεταπολεμικό ευρωπαϊκό κινηματογράφο»

 

Συμμετέχουν:

Μαρία Κομνηνού, Καθηγήτρια-Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πρόεδρος ΔΣ-Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Έλλη Λεμονίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας-Πανεπιστήμιο Πατρών

Μάριος Π. Παπαγεωργίου, σκηνοθέτης-κριτικός κινηματογράφου

 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

 

ΠΕΜΠΤΗ 04/10 - ΚΥΡΙΑΚΗ 07/10

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή. 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08/10

 

9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ

 

17.00  Amen  Σκηνοθεσία: Amr Moustafa, Καναδάς, 2018, 14'

 

Until the End Σκηνοθεσία: Amr Moustafa, 2018, Καναδάς, 2018, 15'

 

Giselle Σκηνοθεσία: Severine Reisp, ΗΠΑ, 2017, 20'

 

ORBIS Σκηνοθεσία: Severine Reisp, ΗΠΑ, 2018, 7'

 

The accompanying dancers Σκηνοθεσία: Karleener, Γαλλία, 2017, 20'

 

Counter/BalanceΣκηνοθεσία: Anuradha Rana, ΗΠΑ, 2018, 7'

 

UkeLayla Σκηνοθεσία: Haleigh Mooney-Kim Van Tong, ΗΠΑ, 2018, 8'

 

Eleftheromania Σκηνοθεσία: David Antoniuk, Καναδάς, 2017, 20'

 

 

20.00  Balance Σκηνοθεσία: Barzan Rostami, Ιράν, 2018, 3'

 

DNA of Wild Beasts  Σκηνοθεσία: Delphine Montaigne, Γαλλία, 2017, 18'

 

Charlotte Rampling – Notebooks,  Thanasis Lalas Σκηνοθεσία: Μαρία Γιαννούλη, Ελλάδα, 2017, 24'  

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

 Vous Σκηνοθεσία: Πάρη Αντωνίου, Ελλάδα, 2017, 8' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

21.00 H επιφάνεια  των πραγμάτων/ The Surface of Things Σκηνοθεσία: Νάνσυ Μπινιαδάκη, Γερμανία, 2017, 85'

 

 

22:30 Apple and Volcano In Search of What Remains Σκηνοθεσία: Nathalie Oestreicher, Ιταλία/ Ελβετία, 2017, 81 '

 

 

ΤΡΙΤΗ 09/10

 

9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ

 

17:00  Artemis & the Astronaut  Σκηνοθεσία: Alice L Lee, ΗΠΑ, 2018, 13'

 

Je suis(I am) Σκηνοθεσία: Faith Strongheart ΗΠΑ, 2017, 10'

 

Tax Evasion: A Greek National sport Σκηνοθεσία: Kelly Sarri, ΗΠΑ, 2018, 22' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

CAGE  Σκηνοθεσία: Cheverly Amalia , ΗΠΑ, 2018, 5'

 

Benigni exaggerated Σκηνοθεσία:Μιχαήλ Λάγγας, Ελλάδα, 2017, 28'

 

Σουτζουκάκια /Meatballs Σκηνοθεσία: Χρυσόστομος Μπάρμπας, Ελλάδα, 2017, 15' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

Nowruz  Σκηνοθεσία: Μαντώ Μπαμπούλα-Μαρία Μπεντενίτη, Ελλάδα, 2018, 21' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

 

19.00  Dania Σκηνοθεσία: Marsia Tzivara, Γερμανία, 2018, 14'

 

Burned Σκηνοθεσία: Vera Neverkevich Hill - Daniel Libman, Καναδάς, 2017, 20'

 

Reverie Σκηνοθεσία:  Sue Zhen Tan, Καναδάς, 2017, 10'

 

Be my Eyes Σκηνοθεσία:  Κώστας Λενής, Ελλάδα, 2018, 10'

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

Kaltrina Σκηνοθεσία:  Evi Stamatiou, Αγγλία, 2017, 10'

 

Father  Σκηνοθεσία: Shitong Zhang, Αγγλία, 2018, 7' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

49 Years After – The Gifted Σκηνοθεσία: Πέτρα Τερζή, HΠΑ, 2018, 7'

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

Daedalus  Σκηνοθεσία: William B. Davis, Καναδάς, 2018, 22'

 

21:00  A Thousand Pieces Σκηνοθεσία: Véronique Mériadec, Γαλλία, 2018, 82' Q+A

 

22:30  When the storm fades Σκηνοθεσία: Sean Devlin, Kαναδάς/Φιλιππίνες, 2018, 100′ Q+A

 

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/10

 

9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ

 

17.00  Life Begins at 90 Σκηνοθεσία: Bejay Browne, Κύπρος, 2018, 44' Q+A

Dirty Roses  Σκηνοθεσία:Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2018, 5' Q+A

Thornless Roses  Σκηνοθεσία: Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2018, 12' 

Tα Ρόδα του Ουράνιου Τόξου/Rainbow Roses  Σκηνοθεσία: Πέτρα Τερζή, Ελλάδα 2018, 15'

Take 18  Σκηνοθεσία: Marie-Louise Elia, Λίβανος, 2017, 20' Q+A

Αphrodite in AnconaΣκηνοθεσία: Gio Kaptra, Ιταλία, 2018, 10' Q+A

 

 

19.00 Daddy, Where is Mom and Grandma?  Σκηνοθεσία: Nili Tal, Ισραήλ, 2018, 90' Q+A

 

20:30

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ, ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ /

DISCUSSION PANEL WITH DIRECTORS, PRODUCERS AND FILM REPRESENTATIVES

 

22:00  Three and a Half Σκηνοθεσία: Daria Gaikalova, Ινδία, 2017, 120'

 

 

περισσότερα

[26/09/2018]  Δημοσιεύτηκε από Admin

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας: 27 Σεπτεμβρίου - 03 Οκτωβρίου 2018

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 27/09 - ΤΕΤΑΡΤΗ 03/10

 

18.00  The place / Η Συνάντηση 

Σκηνοθεσία: Πάολο Τζενοβέζε

Διάρκεια: 105'

Έτος παραγωγής: 2017

Διανομή: Stada / Seven


19.45  L'Atelier / Το ατελιέ 

Σκηνοθεσία: Λοράν Καντέ

Διάρκεια: 113',

Έτος παραγωγής: 2017

Διανομή: Weirdwave

 

22.00  Το ατελιέ

 

ΤΡΙΤΗ 02/10

 

18.00  Η Συνάντηση 

 

Προβολή ταινίας από το Εργαστήριο για τα Αστικά Κοινά / Laboratory for the Urban Commons στο πλαίσιο του δημόσιου προγράμματος του Εργαστηρίου για τα Αστικά Κοινά

20.00  Out on the Street (2015, 73’)

 

Σκηνοθεσία: Jasmina Metwaly, Philip Rizk.

Παρουσία των καλλιτεχνών και κινηματογραφιστών Jasmina Metwaly και Philip Rizk. 

Θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση με τους σκηνοθέτες στα Αγγλικά.

Με αγγλικούς και ελληνικούς υποτίτλους. 

Είσοδος: 5 ευρώ

 

22.00  Το ατελιέ

 

περισσότερα

  Σελίδα 1 από 142Επόμενη ΣελίδαΤελευταία Σελίδα