Ο ιστότοπος της Ταινιοθήκης της Ελλάδος βρίσκεται σε διαδικασία αναβάθμισης

Τελευταία Νέα

10/10/2018

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 11 - 17 Οκτωβρίου 2018

 ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 11 - ΚΥΡΙΑΚΗ 14/10 & ΤΡΙΤΗ 16/10

 

18.00  Οίκτος / Pity

Σκηνοθεσία: Μπάμπης Μακρίδης

Διάρκεια: 97’

Έτος Παραγωγής: 2018

Διανομή: StraDa Films

 

20.00  The Charmer/ Με Διαβατήριο τη Γοητεία

Σκηνοθεσία:  Μιλάντ Αλαμί  

Διάρκεια: 105’

Έτος Παραγωγής: 2017

Διανομή: Δαναός

 

22.00 The Charmer

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/10

 

ARTWORKS SCREENINGS:15 κινηματογραφιστές παρουσιάζουν τις ταινίες μικρού μήκους τους στο 1o Πρόγραμμα Υποστήριξης Καλλιτεχνών Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

 

17.00  Μέρος 1ο

 

-Τα μουστοκούλουρα του Αγησίλαγου / Butter bunny and his grape must cookies (2014, 23’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Νικόπουλος

-Icebergs (2017, 9’22’’) Σκηνοθεσία: Ειρήνη Βιανέλλη

-Σαρκοβόρος / Carnivore (2014, 28’) Παραγωγή: Ιωάννα Πετειναράκη Σκηνοθεσία: Δημήτρης Βαβάτσης

-Limbo (2016, 30’) Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη

-45 Βαθμοί / 45 Degrees (2012, 14’) Σκηνοθεσία: Τζώρτζης Γρηγοράκης

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

19.15  Μέρος 2ο

 

-Νηπενθές / Nipenthes (2016, 13’51”) Σκηνοθεσία: Γιάννης Συμβώνης

-Ίκαρος / Ikaros (2015, 38’) Σκηνοθεσία: Γιώργος Φουρτούνης

-AURORA (2015, 6’16’’) Σκηνοθεσία: Δέσποινα Οικονομοπούλου

-Ars Moriendi: Ubi sunt or where are those who were before us? / Memento mori / Vanité (2016-2018, 6’) Σκηνοθεσία: Σμαράγδα Νιτσοπούλου

-Μaneki Νeko (2017, 19’) Σκηνοθεσία: Μανώλης Μαυρής

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

21.15 Μέρος 3ο

 

-Νεαροί στο παράθυρό τους / Jeunes hommes à la fenêtre (2017, 18’) Σκηνοθεσία: ΛουκιανόςΜοσχονάς

-Αρχιπέλαγα, γυμνοί γρανίτες / Archipelagos, naked granites (2014, 25’) Σκηνοθεσία: Δάφνη Χαιρετάκη

-Ουρανία / Ourania (2017, 16')Σκηνοθεσία: Δέσποινα Κούρτη

-The Time of A Young Man About To Kill (2015, 19’)Σκηνοθεσία: Νεριτάν Ζιντζιρία / Neritan Zinxhiria

-Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς / Hector Malot: The Last Day of the Year (2018, 23’19”) Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου

 

Ακολουθεί Q&A. Συντονισμός συζήτησης: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/10

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή για το κοινό.

 


Διαβάστε Περισσότερα...


03/10/2018

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας 04 - 10 Οκτωβρίου 2018

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 04 - ΚΥΡΙΑΚΗ 07/10 

 

19.00 L'Atelier / Το ατελιέ 

Σκηνοθεσία: Λοράν Καντέ 

Διάρκεια: 113'

Έτος Παραγωγής: 2017

Διανομή: Weirdwave

 

21.30  BlacKkKlansman / Η Παρείσφρηση 

Σκηνοθεσία: Σπάικ Λι 

Διάρκεια: 135'

Έτος Παραγωγής: 2018

Διανομή: Tulip

 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08/10

 

Ο ναζισμός από την σκοπιά των νικητών και των ηττημένων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύθερη». 

Σε διοργάνωση της Ταινιοθήκης της Ελλάδος & του Υπουργείου Πολιτισμού.

 

18.00 Αστέρια / Sterne 

Σκηνοθεσία: Konrad Wolf (1959, 92’)

 

20.00 Η γέφυρα / Die Brücke 

Σκηνοθεσία: Bernhard Wicki (1959, 103’)

 

 

 

ΤΡΙΤΗ 09/10

Ο ναζισμός από την σκοπιά των νικητών και των ηττημένων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύθερη». 

 

18.00  Η ζωή μου στη χιτλερική Γερμανία / Ma vie dans l’Allemagne d’Hitler Σκηνοθεσία: Jérôme Prieur (1946, 104’)

 

20.00 Οι δολοφόνοι είναι ανάμεσά μας / Die Mörder sind Unter Uns 

Σκηνοθεσία: Wolfagang Staudte (1946, 85’)

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/10

 

Ο ναζισμός από την σκοπιά των νικητών και των ηττημένων στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «12 Οκτωβρίου 1944. Η Αθήνα ελεύθερη». 

 

18.00 Αληθινός φασισμός / Obyknovennyj fashizm  

Σκηνοθεσία: Mikhail Romm (1965, 115’ 35mm, α/μ)

 

20.00 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης

«Ναζισμός και φασισμός στον μεταπολεμικό ευρωπαϊκό κινηματογράφο»

 

Συμμετέχουν:

Μαρία Κομνηνού, Καθηγήτρια-Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πρόεδρος ΔΣ-Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Έλλη Λεμονίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας-Πανεπιστήμιο Πατρών

Μάριος Π. Παπαγεωργίου, σκηνοθέτης-κριτικός κινηματογράφου

 

 

ΑΙΘΟΥΣΑ Β

 

ΠΕΜΠΤΗ 04/10 - ΚΥΡΙΑΚΗ 07/10

Η αίθουσα θα παραμείνει κλειστή. 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08/10

 

9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ

 

17.00  Amen  Σκηνοθεσία: Amr Moustafa, Καναδάς, 2018, 14'

 

Until the End Σκηνοθεσία: Amr Moustafa, 2018, Καναδάς, 2018, 15'

 

Giselle Σκηνοθεσία: Severine Reisp, ΗΠΑ, 2017, 20'

 

ORBIS Σκηνοθεσία: Severine Reisp, ΗΠΑ, 2018, 7'

 

The accompanying dancers Σκηνοθεσία: Karleener, Γαλλία, 2017, 20'

 

Counter/BalanceΣκηνοθεσία: Anuradha Rana, ΗΠΑ, 2018, 7'

 

UkeLayla Σκηνοθεσία: Haleigh Mooney-Kim Van Tong, ΗΠΑ, 2018, 8'

 

Eleftheromania Σκηνοθεσία: David Antoniuk, Καναδάς, 2017, 20'

 

 

20.00  Balance Σκηνοθεσία: Barzan Rostami, Ιράν, 2018, 3'

 

DNA of Wild Beasts  Σκηνοθεσία: Delphine Montaigne, Γαλλία, 2017, 18'

 

Charlotte Rampling – Notebooks,  Thanasis Lalas Σκηνοθεσία: Μαρία Γιαννούλη, Ελλάδα, 2017, 24'  

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

 Vous Σκηνοθεσία: Πάρη Αντωνίου, Ελλάδα, 2017, 8' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

21.00 H επιφάνεια  των πραγμάτων/ The Surface of Things Σκηνοθεσία: Νάνσυ Μπινιαδάκη, Γερμανία, 2017, 85'

 

 

22:30 Apple and Volcano In Search of What Remains Σκηνοθεσία: Nathalie Oestreicher, Ιταλία/ Ελβετία, 2017, 81 '

 

 

ΤΡΙΤΗ 09/10

 

9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ

 

17:00  Artemis & the Astronaut  Σκηνοθεσία: Alice L Lee, ΗΠΑ, 2018, 13'

 

Je suis(I am) Σκηνοθεσία: Faith Strongheart ΗΠΑ, 2017, 10'

 

Tax Evasion: A Greek National sport Σκηνοθεσία: Kelly Sarri, ΗΠΑ, 2018, 22' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

CAGE  Σκηνοθεσία: Cheverly Amalia , ΗΠΑ, 2018, 5'

 

Benigni exaggerated Σκηνοθεσία:Μιχαήλ Λάγγας, Ελλάδα, 2017, 28'

 

Σουτζουκάκια /Meatballs Σκηνοθεσία: Χρυσόστομος Μπάρμπας, Ελλάδα, 2017, 15' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

Nowruz  Σκηνοθεσία: Μαντώ Μπαμπούλα-Μαρία Μπεντενίτη, Ελλάδα, 2018, 21' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

 

19.00  Dania Σκηνοθεσία: Marsia Tzivara, Γερμανία, 2018, 14'

 

Burned Σκηνοθεσία: Vera Neverkevich Hill - Daniel Libman, Καναδάς, 2017, 20'

 

Reverie Σκηνοθεσία:  Sue Zhen Tan, Καναδάς, 2017, 10'

 

Be my Eyes Σκηνοθεσία:  Κώστας Λενής, Ελλάδα, 2018, 10'

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

Kaltrina Σκηνοθεσία:  Evi Stamatiou, Αγγλία, 2017, 10'

 

Father  Σκηνοθεσία: Shitong Zhang, Αγγλία, 2018, 7' 

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

49 Years After – The Gifted Σκηνοθεσία: Πέτρα Τερζή, HΠΑ, 2018, 7'

Θα ακολουθήσει Q+A.

 

Daedalus  Σκηνοθεσία: William B. Davis, Καναδάς, 2018, 22'

 

21:00  A Thousand Pieces Σκηνοθεσία: Véronique Mériadec, Γαλλία, 2018, 82' Q+A

 

22:30  When the storm fades Σκηνοθεσία: Sean Devlin, Kαναδάς/Φιλιππίνες, 2018, 100′ Q+A

 

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/10

 

9ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ

 

17.00  Life Begins at 90 Σκηνοθεσία: Bejay Browne, Κύπρος, 2018, 44' Q+A

Dirty Roses  Σκηνοθεσία:Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2018, 5' Q+A

Thornless Roses  Σκηνοθεσία: Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2018, 12' 

Tα Ρόδα του Ουράνιου Τόξου/Rainbow Roses  Σκηνοθεσία: Πέτρα Τερζή, Ελλάδα 2018, 15'

Take 18  Σκηνοθεσία: Marie-Louise Elia, Λίβανος, 2017, 20' Q+A

Αphrodite in AnconaΣκηνοθεσία: Gio Kaptra, Ιταλία, 2018, 10' Q+A

 

 

19.00 Daddy, Where is Mom and Grandma?  Σκηνοθεσία: Nili Tal, Ισραήλ, 2018, 90' Q+A

 

20:30

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ, ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ /

DISCUSSION PANEL WITH DIRECTORS, PRODUCERS AND FILM REPRESENTATIVES

 

22:00  Three and a Half Σκηνοθεσία: Daria Gaikalova, Ινδία, 2017, 120'

 

 


Διαβάστε Περισσότερα...


26/09/2018

Πρόγραμμα προβολών εβδομάδας: 27 Σεπτεμβρίου - 03 Οκτωβρίου 2018

ΑΙΘΟΥΣΑ Α

 

ΠΕΜΠΤΗ 27/09 - ΤΕΤΑΡΤΗ 03/10

 

18.00  The place / Η Συνάντηση 

Σκηνοθεσία: Πάολο Τζενοβέζε

Διάρκεια: 105'

Έτος παραγωγής: 2017

Διανομή: Stada / Seven


19.45  L'Atelier / Το ατελιέ 

Σκηνοθεσία: Λοράν Καντέ

Διάρκεια: 113',

Έτος παραγωγής: 2017

Διανομή: Weirdwave

 

22.00  Το ατελιέ

 

ΤΡΙΤΗ 02/10

 

18.00  Η Συνάντηση 

 

Προβολή ταινίας από το Εργαστήριο για τα Αστικά Κοινά / Laboratory for the Urban Commons στο πλαίσιο του δημόσιου προγράμματος του Εργαστηρίου για τα Αστικά Κοινά

20.00  Out on the Street (2015, 73’)

 

Σκηνοθεσία: Jasmina Metwaly, Philip Rizk.

Παρουσία των καλλιτεχνών και κινηματογραφιστών Jasmina Metwaly και Philip Rizk. 

Θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση με τους σκηνοθέτες στα Αγγλικά.

Με αγγλικούς και ελληνικούς υποτίτλους. 

Είσοδος: 5 ευρώ

 

22.00  Το ατελιέ

 


Διαβάστε Περισσότερα...


Αρχική σελίδα » Είσοδος Χρήστη

Είσοδος Χρήστη